Обсесивно-компульсивний розлад (ОКР)

Імовірно, кожен хоча б одного разу потрапляв у ситуацію, коли йому здавалося, ніби він забув зробити щось важливе, і доводилось повертатися, аби переконатися, так це чи ні. З багатьма це відбувається періодично. Наприклад, коли людина по декілька разів перевіряє, чи не забула квиток, ключі, чи вимкнула праску, чи закрутила кран і тому подібне, або по сто разів на день прокручує в голові “надокучливий” рядок з пісні, зайвий раз миє руки після туалету. Це нормальний життєвий досвід. Однак, для декого це стає справжньою проблемою — повторюваною, докучливою, такою, що реально заважає жити. І тоді ми говоримо про специфічну психічну проблему — обсесивно-компульсивний розлад (ОКР).

Нажаль, багато людей з ОКР не шукають допомоги, їм здаєьться, що їхня проблема дурна і смішна, вони соромляться навіть в ній зізнатися. Іноді вони просто не знають, що це поширене явище і так само як вони страждає багато людей. Часом людям з ОКР здається, що їхні симптоми — ознаки божевілля.

Найчастіша з багатьох форм прояву ОКР — це повторювані думки та/або дії. Причому, зазвичай, ці думки неприємні, а дії непотрібні і безглузді. Але нав'язливі думки (обсесії) ними просто заволодівають, вони не в змозі з ними впоратися і відчувають, що просто змушені робити ці дії (компульсії).

Не зважаючи на те, що думки і дії можуть бути досить дивними, варто вважати, що людина при цьому “божеволіє” — ОКР не є серйозним психічним захворюванням. Це розлад, за якого нормальні для будь-якої людини тривожні і нав'язливі думки стають надто перебільшеними, виходять з-під контролю і зрештою — суттєво впливають на якість життя.

Психологічна допомога є дієвою в лікуванні ОКР і попередженні можливих рецидивів. Вона базується на необхідності з'ясувати, на скільки предмет хвилювання, страху, нав'язливих думок (обсесій) є реально небезпечним, чи це лише перебільшення і ритуали, які заважають жити, та їх можна поступово позбутися.

За книгою Д.Вестбрука, Н.Моррісон «Подолати обсесивно-компульсивний розлад»


Ви зможете обговорити проблему в деталях і розповісти про симптоми, що турбують, вже на першій діагностичній зустрічі

ЗАПИСАТИСЯ